Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

48H6

DASH 8 Q400

Recommended Posts

atcstager

Насколько лучше?

klonon

ну..., уже можно по NDB маякам ориентироваться :-)

klonon

ну а в общем - вот :

Following is a list of changes to this update.

Updated Vmo Cue and Vstall Cue graphics.

Changed aileron deflection time limit to zero. Did this because they are not hydraulically controlled.

Reversed the action on the pitch_mode autopilot wheel. Down is up and up is down now.

Updated colors of the Artificial Horizon.

Updated the VSI tape graphic.

Changed the way the TUNE knob works. Now works with 4 commands, which work similar to how the 3d panel TUNE knobs would work. No more Scrolling up or down.

Added ADF1 and ADF2 to the ARCDU.

Added MFD1 & 2SelectorKnob Functionality for NAV,SYS, DOORS, and ENG.

Adjusted Fuel Tank center position.

Adjusted Fuel transfer switch logic

Added logic for fuel imbalance annunciation. When fuel in each tank differs by 600lbs, all fuel annuns turn yellow.

Fixed hash marks on altitude tap.

Updated el_horizon-3.png

Fixed issues with “Hot and High” takeoffs.

Added logic for engine failures.

Added de-rated takeoff power options. Buttons for this are on the Engine Control Panel.

Added Max Takeoff Power (MTOP) button to allow for max takeoff power, which gives you 106% TRQ.

Added the option to change the change the Baro setting between IN and HPA, you can do this by clicking next to the Baro setting on the PFD.

Changed the RadAlt Indicator. The box only shows up when at or under 2500ft Rad Alt like it should.

Fixed the Alt Select Bug and indicator, they now change to yellow when closing in onto your preselected altitude as they should. Along with this you now will see Alt*.

Added in code to stop the screens from displays dark when switching to theQ400 from another add-on. This normally left you in the dark wondering where the light switches were, but not anymore.

Engine intake switches will only turn the inlet heater on now if there is hydraulic pressure, on top of normal 15°C rule.

Added RMI to the PFD as well as associated DME. You can switch between VOR ADF and FMS on two needles using the panel under the FMC.

Added Weight and Balance Manager as a popup with many settings.

Added door animation which can be toggled from the DOORs MFD screen.

APU now uses fuel when turned on, drawing from the left tank.

Adjusted the roll effect from P-factor and Torque by adding roll stability.

Separated the High and low rez into two different folders. This allows you to save about ¾ the file size.

vvb

Установил себе эту птаху. У меня почему-то видные только приборы, а остальное все полностью черное. В чем может быть проблема?

Азазель

Скрин в студию.

Jenya77

Народ, отпишитесь, кто покупал, пожалуйста. Стоит оно того или нет? Буржуйские отзывы читать не хочу и не буду..

Я в том плане, что: сложно ли заводить, что не совпадает с реалом, как динамика, есть ли отказы и т.п.?

А то, если систем нет, дак проще уж тогда 2 модельки у кого-нибудь, типа каренады, взять тогда. Как говорится - "один дефолт хорошо, но два - лучше!"...

P.S. Ну, или не тратить деньги пока, а отложить до появления новых моделей Felis...

Lion King

Ждать, когда появится фмс. До этого смысла тратиться нет.

klonon

Дашка избавилась от Gizmo.plugin и перешла на lua

Jenya77

klonon, спасибо за информацию! Т.е., теперь с Sasl конфликтов нет?

Эх, пощупать бы.. Просто, посмотреть, как заводится, что с отказами. А там, глядишь, и фмс, наверное, обновится у них?

DeltaIV

Эх, пощупать бы.. Просто, посмотреть, как заводится, что с отказами. А там, глядишь, и фмс, наверное, обновится у них?

Так к ней же вроде у UFMC готовый профиль есть, чем не вариант?

HochuLetaty

Вот я и решил пощупать, бабки содрали, а закачка на 453 Мегах из 615 прервалась и усе, чего теперь делать и не знаю.

Написал им по русски, а они в ответ ссылку на сценарий KLAX весом 400 метров прислали.

Укакался мне ихний клакс, подскажите кто-нибудь кто в английском силен, что мне им написать, чтобы самолет повторно скачать дали?

Igor96

Мануал есть у кого нибудь ко 2-й версии, или пример полета на сабже...

Silent_V

Ребят, а кнопка VNAV только у меня не работает? Я так понимаю, что когда перед снижением проставляешь высоты пролета по точка, потом, после прохода TOD, по идее, нажимаешь на VNAV и самолет должен сам начинать снижение с такой вертикалкой, чтобы выйти на заданную высоту к определенной точке, ведь так? У вас работает эта кнопка?

FL600

У кого есть этот самолёт в 9 версии x-plane, скинте пожалуйста фаил самолёта который для планмаркера - "Dash8Q400.acf"

secur58

меняю модель Alabeo D17_Staggerwing на Dash 8 Q400 для x-plane 9, пишите на почту vvn-omsk@yandex.ru

• Create New...